بازدید: 52 بازدید
تیر و ستون بتنی
تیر و ستون بتنی

سیستم ساختمانی تیر و ستون بتنی پیش ساخته

نگاهی اجمالی به فعالیت های کارخانه :

کارخانه خانه های پیش ساخته بتنی تهران در سال ۱۳۵۶ از کشور آلمان غربی خریداری شده و در سال ۱۳۵۹ در زمینی به مساحت ۴۶۰۰۰ متر مربع به بهره برداری رسیده است . رسالت اصلی این کارخانه انبوه سازی مسکن متناسب با الگوی مصرف و مطابق با استانداردهای فنی و مهندسی ساختمان می باشد.

ظرفیت اسمی تولید سالانه کارخانه ۱۵۰۰۰۰ متر مربع زیربنای مسکونی در دو شیفت کاری می باشد. با توجه به ظرفیت و فن آوری به کارگرفته محصولات تولیدی کارخانه عبارتند از : تیرو ستون ، سقف ، پله ، دیوار خارجی و داخلی باربر ، دست انداز و دیوار محوطه.

طراحی و محاسبات قطعات و اتصالات آنها منطبق با آیین نامه های متداول کشور و همچنین آیین نامه (PCI) صورت می گیرد.

پس از طی مراحل نظافت و روغن کاری قالبها جای گذاری شبکه آرماتور و آهن آلات در قالب، بتن ریزی ، ارتعاش ،ماله کشی ، پرداخت و انتقال به کوره پخت ، قطعات آماده حمل به کارگاه و نصب می باشد.

حرکت باکت حمل و بتن پخش کن روی خطوط و تخلیه بتن داخل قالب به صورت مکانیزه توسط اتاق کنترل صورت می گیرد. جهت پرداخت سطح فوقانی و ویبره بتن در طول ریل خطوط افقی دستگاه ویبره تعبیه شده است.

عمل آوری قطعات در کوره های بخار که در سرتا سر خطوط افقی در قسمت تحتانی و در دو طبقه قرار گرفته انجام می شود. این امر تولید مستمر در تمام فصول سال را فراهم می سازد . طول مدت عمل آوری در کوره ها به طورمتوسط ۶ ساعت می باشد و طی این مدت قطعه به مقاومت سه روزه می رسد.

در کلیه مراحل عملیات به منظور کنترل کیفیت بتن نمونه گیری انجام گرفته و مشخصات کیفی بتن در آزمایشگاه مجهز در محل کارخانه کنترل می گردد. این آزمایشگاه مجهز به ابزارهای اندازه گیری مقاومت ، کوره پخت و چکش های مخصوص جهت اندازه گیری مقاومت قطعات می باشد.

تعیین کیفیت و طرح اختلاط بتن با توجه به شرایط و روش تولید ، انتخاب مصالح مناسب و کنترل مداوم دانه بندی از جمله وظایف محوله آزمایشگاه می باشد.

 

تیر و ستون بتنی

معرفی سیستم تیر و ستون پیش ساخته :

سیستم تیر و ستون پیش ساخته یکی از جدیدترین محصولات کارخانه می باشد که با خصوصیات حاضر برای اولین بار در ایران به مرحله اجرا رسیده است.

این سیستم از لحاظ سازه ای به صورت اتصالات گیردار بوده و بارهای ثقلی و جانبی توسط قابهای خمشی به شالوده منتقل می شود. از خصوصیات ویژه انی سیستم انعطاف و قابلیت های بالای معماری است به طوری که همانند سیستم های متداول درجا قابلیت تطبیق با انواع الگوی معماری مسکونی را دارد . ذیلا قطعات پیش ساخته این سیستم به صورت اجمالی معرفی می شود:

  • ستون : قطعات ستون تا ارتفاع چهار طبقه به صورت یکجا بتن ریزی شده و تولید می شود. این قطعات با تعبیه قطعات موقت خاص قابلیت اتصال به تیر های پیش ساخته را دارا می باشد.
  • تیر: قطعات تیر به صورت نیمه پیش ساخته می باشد و با توجه به دهانه و تعداد طبقات ساختمان طراحی می شود.
  • سقف : قطعات سقف ها مانند تیرها با توجه به دهانه سازه طراحی و ساخته می شود.
  • پله : پله های ساختمان نیز قابلیت پیش ساخته شدن را داشته و با توجه به همزمانی اجرا و نصب آنها به قطعات تیر و ستون سرعت اجرای عملیات را بالا برده و به محض احداث هر طبقه دسترسی به طبقات را میسر می نماید.

تیر و ستون بتنی

مطالعه بیشتر